Kullanıma Göre Aküler

Firmamızda İhtiyaçlarınıza ve Kullanım Alanınıza Göre Akülerimiz Vardır !
Binek Araç Aküleri, Start – Stop Aküler, Ağır Vasıta Aküleri ( Tır, Otobüs, Kamyon ), Ticari Taksi Aküler ve Diğer Aküler


ESKİŞEHİR AKÜCÜ [ İŞİMİZ SADECE AKÜ ]

0532 565 00 26 | 0222 246 01 01

WHATSAPP DESTEKAkü Çeşitleri ve Kullanım Alanları

İhtiyaç duyulan elektrik enerjisine ulaşımı oldukça kolaylaştırdığı için aküler, oldukça geniş bir yelpaze de kullanılır. En yaygın kullanımı ise otomobillerde olmaktadır. Otomobillerde kullanılan akülere kurşun-asit aküler denilmektedir. Bunun nedeni ise üretim aşamasından kurşun ve sülfürik asit kullanılarak oluşturulmalarıdır. Ancak otomobil sektöründe oldukça geniş ve farklı kullanım amaçlarına yönelik araçlar üretildiğinden kullanılacak olan akünün de kapasitesi araçlara göre değişiklik gösterebilmektedir. 12 v 30A gücünde bir aküyü örnek verecek olursak saatte 3 Amper elektrik enerjisi harcayan bir oto teybini çalıştırmak için bu akü 10 saat boyunca araçtaki teybi çalıştırabilir. Tabi bu örnekte akünün hiç şarj edilmediğini ve aracın çalışmadığını varsaymaktayız. Normal şartlarda, araç çalıştığı ve hareket ettiği sürece aküler kendisini şarj ederler. 6V akü gibi ifadeler ise akünün sahip olduğu elektriksel gerilimi veya başka deyişle akünün potansiyelini ifade eder. Bu da elektriksel olarak enerjinin aracın devreleri içerisinde hareket etmek için ihtiyaç duyduğu basınç olarak açıklanabilir. Araçta elektrik tüketen cihazlar ne kadar fazla olursa akünün gerilimi de o kadar yüksek olmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde bütün cihazların çalıştırılması mümkün olmaktadır. Akü 60 amper gibi ifadeler ise akünün kapasitesini belirtir. Yani akünün depolayabildiği elektrik enerjisinin karşılığıdır. İhtiyaç duyulacak enerji miktarı ne kadar fazla ise akünün amper aralığı da o kadar yüksek seçilmelidir. Ticari taksiler buna verilebilecek en iyi örnektir. Sürekli aracı durdurup hareket etmeleri ve sık aralıklarla çalıştırmaları onların yüksek kapasiteli akülere ihtiyaç duymasını sağlamaktadır. Eğer siz de aracınızı çok aktif olarak kullanıyor ve şehir içerisinde yoğun olarak seyrediyorsanız kapasite değerleri yüksek modelleri tercih edebilirsiniz. Size en uygun olan modelin hangisi olduğunu bilmiyorsanız da sorun değil. Çünkü otomobil üreticileri, üretimini yaptıkları araçlar için en uygun olan aküyü fabrikada yerleştirirler. Bu da ömrünü tamamlamış olan cihazı yenilemek veya kendi kullanım amacına yönelik yükseltmek isteyen kişiler için oldukça iyi bir rehberdir. Bir başka deyişle fabrikada araca takılan akünün özellikleri, o aracı en iyi koşullarda çalıştıracak olan akü olmaktadır. Tabi fabrika çıkışlı araçlar her zaman talebi karşılamayabilir. Bazı zamanlar aracın kullanım ömrünü uzatmak ve akü gibi önemli bileşenlerin çabuk yıpranmasını önlemek için çeşitli güncellemeler yapılabilir. Böyle durumlarda satın almadan önce araştırma yapmak ve kullanım amacına göre seçimler yapmak en doğru aküyü seçmenizi sağlayacaktır.

Doğru Akü Seçimi ile Aracınızın Ömrünü Uzatın

İçerisinde bulunan parçaları değiştirirken ona en uygun olacak ürünü seçmek aracınızın ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir. Ekipmanlar, aracın ömrüne ve performansına doğrudan etki ederler. Ama onun aksine otomobil markalarının da tercih ettiği orijinal parçaları kullanmak aracınızı çok daha verimli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Bulunduğun konum da akü gibi önemli bileşenlerin seçiminde oldukça önemli bir etkendir. Bilindiği üzere arabalar, soğuk havalarda çalışmakta zorlanırlar. Hem motorun soğuk olması hem de motor yağının donma noktasına gelmesi aracın çalışmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Otomobiller de en çok enerjiyi marşa basıldığı zaman yani motoru çalıştırırken kullandıkları için bu zorlu koşullar sorun çıkartabilmektedir. Hatta bazı durumlarda üst üste aracı çalıştırmak için yapılan denemeler akünün boşalmasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak içinde üreticilerin kış koşullarına uygun olarak tasarladıkları ve CCA değeri yüksek olan modelleri tercih etmek size yardımcı olacaktır. CCA değerinin yüksek olması, akü sıcaklığının -17 dereceye kadar düştüğü durumlarda akünün, aracı çalıştırabilmek için 30 saniye boyunca verebileceği enerjiyi sağlar. Bir başka deyişle CCA değeri yüksek olan akü seçerek aracınızı, soğuk havalarda tek marşla kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Böylelikle kış aylarında uzun süreli marşlar yaparak akü şarjı bitmesi sorununu yaşamazsınız. Normal iklim koşulları olan bir bölgede yaşıyorsanız CCA değerlerini akü seçimi yaparken göz ardı edebilirsiniz. Bu şekilde hem bütçenize korumuş olur hem de aracınıza en uygun olan aküyü seçerek ömrünü uzatmış olursunuz. Akü seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise aracınızı kullanma amacınızdır. Sadece uzun yol yapan ve birkaç kilometrede bir duraklamayan biriyseniz normal amper değeri olan aküleri tercih edebilirsiniz. Ama ticari taksi, dolmuş, otobüs veya şehir içerisinde birçok noktaya uğrayan bir aracınız varsa sizin için doğru akü 72 amper veya daha yüksek kapasiteli olanlarıdır. Otomobiller en çok enerjiyi çalıştırma esnasında harcadığı için sık sık dur kalk yapan araçlar yüksek kapasiteli akülere ihtiyaç duyarlar. Siz de akü seçimi yaparken kullanım alışkanlıklarınızı ve amacınızı göz önünde bulundurarak aracınıza en uygun olan aküyü bulabilir ve aracınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Böylece doğru seçimler yaparak bakım masraflarını en aza indirgemiş olursunuz.

ŞİMDİ HEMEN ARA